W czwartek 14 kwietnia kilkadziesiąt osób brało udział w odsłonięciu pamiątkowej tablicy poświęconej Ludwikowi Zamenhofowi , twórcy języka esperanto w 99. rocznicę jego śmierci. Tablicę ufundowała bydgoska firma Folwark Deweloper na frontonie świeżo ukończonej przez siebie kolejnej inwestycji mieszkaniowej na bydgoskim Skrzetusku przy ul. Pestalozziego 16, która otrzymała nazwę Dom Esperanto. Jest to dziesiąty budynek wielorodzinny w dziesiątym roku funkcjonowania w Bydgoszczy Grupy Folwark.

Odsłonięcia dokonali vice prezydent Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz i prezes Związku Esperantystów w Bydgoszczy Jan Skonieczka, który następnie przybliżył zgromadzonym osobę Ludwika Zamenhofa jako wielkiego wizjonera idei łączenia ludzi na całym świeci poprzez język międzynarodowy..
Esperantysa, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Adam Sudoł żywo opowiedział o działalności jednego z najwybitniejszych działaczy ruchu esperanckiego na świecie Andrzeja Grzębowskiego, wieloletniego prezesa bydgoskiego związku. Pani Helena Skonieczka deklamowała poświęcony mu swój wiersz w języku esperanto.

Prezes Grupy Folwark Jacek Pustoła zaprosił obecnych do wspólnego posadzenia drzewa przed głównym wjazdem na posesję nowej inwestycji dla upamiętnienia tego dnia. Drzewo (piękną śliwę ozdobną) zasadzili: viceprezydent Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz, przedstawiciel właścicieli mieszkań w Domu Esperanto Marian Rudnicki, twórca budynku- architekt Krzysztof Łukanowski, prezes Interbud SA- generalny wykonawca Radosław Lachowicz i kierownik budowy Piotr Karolczak. Zgromadzeni zwiedzili następnie małą wystawę ilustrująca dokonania esperantystów w dziedzinie przekładów literatury polskiej i światowej, którą Folwark Deweloper zorganizował w lobby nowego Domu Esperanto.
Obecnych zachwyciła stała dekoracja klatek schodowych w postaci trójwymiarowych napisów w języku esperanto przybliżających mieszkańcom słownictwo tego języka.

Prezes Grupy Folwark w trakcie kończącego uroczystość poczęstunku zwrócił uwagę, że słowo esperanto oznacza po polsku tego, który niesie nadzieję. W związku z tym – powiedział Jacek Pustoła – mam nadzieje, że wszyscy nowi mieszkańcy tego domu znajdą tutaj odzwierciedlenie wszystkich idei wielkiego Zamenhofa- to jest życie w pokoju, braterstwie i wzajemnym zrozumieniu.
Tablica z podobizną Ludwika Zamenhofa na Domu Esperanto przy ul. Pestalozziego 16 w Bydgoszczy znalazła się już na polskiej liście obiektów związanych z ruchem esperanckim (Zamenhof/Esperanto- Objekto , ZEO- Pola Listo) na rok 2016.

Na sprzedaż lokal biurowy w Domu Esperanto

NOWA CENA! Do sprzedaży lokal biurowy o powierzchni 29.69 m² na parterze w nowym budynku wielorodzinnym oddanym z końcem miesiąca marca 2016 r. Lokal składa się z jednego dużego pomieszczenia oraz zaplecza sanitarnego. Pomieszczenie główne 26,38 m². Pomieszczenie...

czytaj dalej
Rowerownia w Domu Esperanto

Rowerownia w Domu Esperanto

Wiemy jaki kłopot stwarza przechowywanie rowerów w budynkach wielopiętrowych. Jeżeli nie chcesz męczyć się z wnoszeniem na wysokie piętro i upychaniem roweru na balkonie (jak na zdjęciu) zainteresuj się naszą ofertą mieszkania w Domu Esperanto na Skrzetusku przy ul....

czytaj dalej