Nastał Nowy Rok i nowa rzeczywistość gospodarcza, jak i mieszkaniowa.

   Po kilku podwyżkach stóp procentowych raty wcześniej zaciągniętych kredytów niebawem wzrosną, część klientów już otrzymała nowe harmonogramy – zależy to od momentu zaciągnięcia kredytu oraz częstotliwości aktualizacji stóp procentowych przez banki, zazwyczaj co trzy lub sześć miesięcy.

   Dla nowych klientów aktualna sytuacja oznacza wzrost raty, w porównaniu do okresu sprzed podwyżek, o niespełna 500 zł przyjmując kredyt na poziomie 300 tys. i okres 30 lat. Czy to dużo czy nie, to już zależy od budżetu klienta. Pamiętajmy jednak, że okres sprzed podwyżek nie był do końca „normalnym” i nie może stanowić żadnej wykładni. Stopy procentowe w pandemii zostały obniżone prawie do zera, co z góry można było uznać za czasowe, a porównując obecną ratę do raty sprzed pandemii mamy znacznie mniejszy wzrost. Na pewno sytuacja ta nie będzie trwała też wiecznie i po opanowaniu inflacji, wzrost stóp powinien się uspokoić i być może w nieodległej przyszłości obniżyć do okresu sprzed pandemii, gdzie przez wcześniejsze 5 lat stopy procentowe były na ustabilizowanym i równym poziomie.

   Pamiętajmy, że zaciągając kredyt na 30 lat z pewnością wystąpią w tym czasie różnorodne sytuacje, więc w dłuższej perspektywie jest to zupełnie normalne i trzeba się z tym po prostu liczyć. Obecny wzrost obciążeń z tytułu kredytu z pewnością jest tymczasowy, więc nie trzeba się zniechęcać do długoterminowej inwestycji mieszkaniowej a jednoczesny stały wzrost wartości nieruchomości z pewnością zrównoważy te dodatkowe okresowe koszty.

   Nowy Ład to przede wszystkim zmiany dla przedsiębiorców w zakresie podatków i składek zdrowotnych. Część z klientów już podjęło decyzję o zmianie formy opodatkowania i np. przejściu na ryczałt. Zwrócę uwagę na fakt, że zmiana formy opodatkowania będzie miała znaczenie podczas starania się o kredyt. Dochód uzyskiwany w formie ryczałtu czy karty podatkowej jest znacznie gorzej traktowany przez banki w porównaniu do tradycyjnej książki przychodów i rozchodów. Jeżeli więc planujemy w najbliższym czasie zakup mieszkania na kredyt bądźmy ostrożni, być może zaoszczędzimy „podatkowo” ale zmiana taka może uniemożliwić nam zakup mieszkania.

Skontaktuj się z Doradcą Kredytowym

Tomasz Martenka

Ekspert ds. Produktów Hipotecznych

505 053 093

tomasz.martenka@capitalhome.pl


Deprecated: explode(): Passing null to parameter #2 ($string) of type string is deprecated in /home/wsedejehxs/domains/folwarkdeweloper.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-grid-builder/includes/class-database.php on line 710