Nowe budownictwo wciąż cieszy się nieustającą popularnością wśród osób, które planują zakup swojej własnej nieruchomości. Wynika to z wielu korzyści, m.in. nowoczesnego wykończenia, dogodnej lokalizacji i gwarancji jakości, a także wnętrza użytkowanego wyłącznie przez jego pierwszych właścicieli. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że przy zakupie mieszkania deweloperskiego czyha sporo pułapek! Co zatem trzeba uwzględnić, a także jak wybrać odpowiedniego dewelopera? O tym wszystkim opowiadamy w tym wpisie, który dedykujemy osobom rozważającym zainwestowanie we własne 4 ściany w nowoczesnej inwestycji budowlanej. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Nowe budownictwo wciąż cieszy się nieustającą popularnością wśród osób, które planują zakup swojej własnej nieruchomości. Wynika to z wielu korzyści, m.in. nowoczesnego wykończenia, dogodnej lokalizacji i gwarancji jakości, a także wnętrza użytkowanego wyłącznie przez jego pierwszych właścicieli. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że przy zakupie mieszkania deweloperskiego czyha sporo pułapek! Co zatem trzeba uwzględnić, a także jak wybrać odpowiedniego dewelopera? O tym wszystkim opowiadamy w tym wpisie, który dedykujemy osobom rozważającym zainwestowanie we własne 4 ściany w nowoczesnej inwestycji budowlanej. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Sprawdzaj, zanim podpiszesz: weryfikacja dewelopera
Zacząłeś poszukiwania wymarzonego M? Zapewne rozważałeś, czy lepszy będzie lokal z rynku wtórnego, czy może to zakup nieruchomości od dewelopera okaże się korzystniejszą opcją. Nie musimy chyba przekonywać, że drugie rozwiązanie ma znacznie więcej zalet, choć wymusza także zadbanie o wszelkie formalności. Nie ma co ukrywać, że obecnie na rynku nieruchomości znaleźć można naprawdę wielu deweloperów – nie wszyscy jednak stawiają na klarowne warunki współpracy, co może okazać się katastrofalne w skutkach. Na co zatem zwrócić uwagę, jeśli chodzi o kupno mieszkania deweloperskiego?
Historia dewelopera
Już na etapie szukania potencjalny kupiec powinien uwzględnić renomę dewelopera, a także jego poprzednie realizacje. Liczą się bowiem nie tylko piękne wizualizacje 3D mieszkań, ale przede wszystkim rzeczywistość! Istotnym krokiem, którego bezwzględnie nie można pominąć, to zbadanie, jakie inwestycje zostały zrealizowane w przeszłości, czy były one oddane do użytku w terminie i jak obiekty wyglądają aktualnie, po latach użytkowania. Da to pełen ogląd na podejście firmy do wykonawstwa budynków. Procedura zakupu mieszkania od dewelopera nie kończy się jednak na tym. Co jeszcze trzeba brać pod uwagę?
Opinie klientów
To one oddają bowiem w 100% obraz tego, jak przebiega współpraca z deweloperem. Obecnie opinie często są zamieszczane w Internecie, będąc widocznym dowodem działań i to dostępnym dla każdego. Zapoznanie się z referencjami klientów, którzy postawili na kupno mieszkania od dewelopera przez nas rozważanego, pozwoli oszacować zasadność zdecydowania się właśnie na tę inwestycję. A to może uratować klientów przed „utopieniem” swoich pieniędzy.

Umowa rezerwacyjna: pierwszy krok ku nowemu mieszkaniu
Przejdźmy teraz do omówienia formalności przy zakupie mieszkania od dewelopera, które stanowią pierwszy krok do posiadania wybranej już nieruchomości. Na samym początku proces ten może wydawać się skomplikowany, jednak z pomocą profesjonalistów nie będzie wiązał się z żadnymi niedogodnościami. Jak zatem, od strony prawnej, podejść do zakupu mieszkania od dewelopera. Jakie formalności są wymagane? Najważniejszy z dokumentów stanowi umowa rezerwacyjna, czyli wstępna decyzja na temat naszego zainteresowania danym lokalem. Jak sama nazwa wskazuje, umowa rezerwacyjna zapewnia rezerwację mieszkania na określony czas, w którym muszą zostać zrealizowane wszelkie formalności, w tym m.in. załatwienie kredytu będącego dla wielu jedyną opcją na zakup mieszkania u dewelopera.
Na co zwrócić uwagę?
Podczas podpisywania umowy rezerwacyjnej upewnij się, że w dokumencie zostały uwzględnione takie aspekty jak warunki rezerwacji, kwota zaliczki na poczet zakupu, a także zasady jej zwrotu. Jeśli chodzi o koszty, zazwyczaj opłata wiąże się z pokryciem 1% wartości mieszkania, jednak odlicza się ją od całkowitej ceny nieruchomości.
Umowa deweloperska – jak zabezpieczyć swoje interesy?
Zarezerwowanie mieszkania to jednak wciąż nie jego zakup. Po podpisaniu umowy rezerwacyjnej dochodzi formalność w postaci kolejnej umowy – tym razem deweloperskiej. Ona z kolei powinna zawierać takie elementy jak:
- miejsce i data zawarcia umowy,
- dane dewelopera i przyszłego właściciela,
- opis mieszkania – jego metraż, liczbę pomieszczeń,
- harmonogram płatności,
- termin realizacji inwestycji,
- cena nieruchomości.
W przypadku umowy deweloperskiej istotny jest także prospekt informacyjny, tj. dokument zawierający szczegóły dotyczące inwestycji. Określa on sytuację prawną nieruchomości oraz sposób jej finansowania. Dzięki tym wytycznym będziemy w stanie zabezpieczyć swoje interesy, czyli zyskać pewność, że obiekt realnie znajdzie się w użytkowaniu, a kupowane mieszkanie deweloperskie nie pozostanie na etapie marzeń.
Rola notariusza
Najważniejszy aspekt, jeśli chodzi o umowę deweloperską, to jednak jego forma. Dokument musi być sporządzony w formie aktu notarialnego, zatem wszystkie spisane „ręcznie” umowy nie będą traktowane jako pełnoprawna formalność. Co prawda wspomniany akt notarialny wiąże się z dodatkowymi kosztami okołozakupowymi, jednak zapewnia ochronę prawną. Notariusz sprawdzi wszystkie zagadnienia zawarte w sporządzanej umowie, gwarantując, że proces jej podpisania nie będzie wiązał się z akceptacją ukrytych informacji.
Odbiór techniczny mieszkania: Twój moment prawdy
Kiedy formalności związane z zakupem mieszkania od dewelopera zostały już dopełnione, przychodzi czas na odbiór własnego M. Odbiór, ale nie użytkowanie! Przygotowanie do tego wydarzenia stanowi jeden z najważniejszych kroków zakupu mieszkania od dewelopera. Co sprawdzać?
- Zabierz ze sobą plan mieszkania, listę kontrolną oraz miarkę.
- Sprawdź stan tynków, instalacji, stolarki okiennej i drzwiowej oraz wykończenia ścian, a także podłóg.
- Rozważ skorzystanie z pomocy fachowca w branży budowlanej – pomoże on wychwycić wszystkie usterki, które trudno dostrzec na pierwszy rzut oka, a które to mogą rzutować na użytkowanie wnętrza we właściwy sposób.
Akt przeniesienia własności – gdy klucze są już na wyciągnięcie ręki
Masz już w posiadaniu dokumentację, wiesz też, jak wygląda mieszkanie w aktualnym stanie. To jednak nie wszystko, jeśli omawiamy zakup mieszkania deweloperskiego. Co dalej? Konieczny jest akt przeniesienia własności uprawniający Cię do bezpośredniego zarządzania nieruchomością. Po jego otrzymaniu stajesz się pełnoprawnym właścicielem! Akt przeniesienia własności jest podpisywany u notariusza i wymaga uregulowania opłat notarialnych. Istotny jest też wpis do księgi wieczystej obowiązującej dla danego budynku, w której zawarte są informacje na temat nowych właścicieli oraz ewentualnych obciążeń finansowych wynikających z kredytu hipotecznego na dane mieszkanie.

Co należy wiedzieć, kupując mieszkanie od dewelopera? FAQ
Dla wszystkich osób, które rozważają zakup własnego mieszkania z rynku pierwotnego, przygotowaliśmy krótką sekcję najczęściej zadawanych pytań oraz odpowiedzi na nie. Zawarliśmy tutaj szczegóły dot. tego, na co zwracać uwagę, kupując mieszkanie od dewelopera.
Ile kosztuje zakup mieszkania od dewelopera?
Koszt zakupu mieszkania deweloperskiego zależy m.in. od metrażu, lokalizacji, etapu realizacji inwestycji czy też od standardu, w jakim zostanie wykończone lokum. W Bydgoszczy cena za 1 m2 nowego mieszkania waha się w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od typu mieszkania (kawalerka, nieruchomość 2-pokojowa itp.). Na cenę mają wpływ także inne czynniki, np. w postaci etapu inwestycji – koszt nieruchomości będzie wyższy po zakończeniu budowy niż w trakcie jej trwania. Co więcej, cena jednostkowa mieszkania rośnie, im jest mniejszy metraż. Z kolei im większe mieszkanie, tym cena jednostkowa spada.
Jak negocjować zakup mieszkania od dewelopera?
Aby skutecznie negocjować zakup mieszkania od dewelopera, warto dowiedzieć się, czy oferuje on rabaty przy płatności gotówką, możliwość obniżenia ceny lub dodania gratisów, takich jak miejsce postojowe. Pomocne jest też wskazanie alternatywnej oferty, która może być dla Ciebie konkurencyjna – wówczas deweloper może spróbować przekonać Cię do wyboru jego nieruchomości w atrakcyjniejszej cenie.
Ile trwa zakup mieszkania od dewelopera?
Zakup mieszkania od dewelopera zwykle trwa od kilku tygodni (w przypadku w pełni gotowych obiektów) do kilku miesięcy, w zależności od etapu inwestycji i formalności, takich jak uzyskanie kredytu czy podpisanie umowy deweloperskiej. Jeśli obiekt jest dopiero w budowie, czas oczekiwania do momentu odbioru kluczy może sięgnąć kilku lat.
O co pytać, kupując mieszkanie od dewelopera?
Kupując mieszkanie od dewelopera, warto zapytać o termin oddania inwestycji, standard wykończenia i warunki gwarancji. Ważne jest również sprawdzenie sytuacji prawnej gruntu, a także sposobu finansowania budowy. Dobrze jest też upewnić się, co obejmuje cena mieszkania i jakie zmiany w projekcie są możliwe.
Proces zakupu mieszkania od dewelopera wymaga dokładnego zaplanowania działań, w tym przede wszystkim określenia potrzeb i oczekiwań, jak również skrupulatnej weryfikacji każdego z etapów. Przy odpowiednim przygotowaniu oraz dopilnowaniu szczegółów można jednak uniknąć błędów – wówczas nabycie nieruchomości przebiegnie bez żadnego problemu, a aranżacja wraz z następującą po niej przeprowadzką staną się przyjemnym zwieńczeniem całego procesu. Czas podjąć tę jedną z najważniejszych życiowych decyzji w tym roku – kupić własne mieszkanie deweloperskie! Zachęcamy do wyboru oferty Folwark Deweloper, by proces ten był dla Ciebie jak najmniej stresujący.