Branża deweloperska wciąż dostarcza na rynek nowe, atrakcyjne cenowo mieszkania. Zachęcają one nowoczesnością oraz tym, że prawie wszystko w takim lokalu można dostosować do własnych preferencji. U osób nieobeznanych z tematem zakup mieszkania od dewelopera może jednak wzbudzać pewne wątpliwości. W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania. Zapraszamy do lektury.
Kim jest deweloper?
Deweloper jest przedsiębiorcą realizującym inwestycje budowlane – do których głównie zaliczają się mieszkania oraz domy jednorodzinne – aby następnie przenieść prawa do nich na nabywców. Osoba ta doskonale zna swoją branżę. Posiada dogłębną wiedzę w zakresie procesów, materiałów, technologii czy trendów i sytuacji na rynku nieruchomości. Deweloper musi być także obeznany z prawem. Wymagana jest od niego znajomość przepisów m.in. planistycznych czy tych związanych ze stawianiem budowli, a także umów i kontraktów, które zawiązuje się w procesie inwestycyjnym. W zawodzie tym niezbędna jest również zdolność do przygotowywania kalkulacji kosztów inwestycji oraz analizowania opłacalności projektów, zarządzania budżetem czy też ryzykiem finansowym. Umiejętność planowania i organizacji pomaga prowadzić duże, złożone inwestycje. Deweloper musi posiadać odpowiednie zdolności komunikacyjne oraz przede wszystkim wykazywać właściwe nastawienie do klienta, by nie tylko osiągnąć finalizację sprzedaży, ale też świadczyć wysokiej jakości usługę.
Jak wyglądają mieszkania deweloperskie?
Mieszkania deweloperskie są dość charakterystyczne. Stanowią lokale gotowe do kupna, przygotowane jednak do przeprowadzenia prac wykończeniowych przez nabywcę. Przyjmuje się, że tzw. stan deweloperski apartamentu obejmuje:
- wylewkę podłogową,
- stolarkę okienną,
- drzwi wejściowe,
- parapety.
Nie jest to jednak żadna „sztywna” zasada. Końcowy wygląd mieszkania od dewelopera może się różnić zależnie od konkretnej inwestycji oraz zapisów umowy. W skład lokalu wchodzą także podstawowe instalacje – elektryczna, wodno-kanalizacyjna czy grzewcza.
Ogrom możliwości – stwórz swoje wymarzone lokum!
Mieszkanie deweloperskie zdecydowanie różni się od tego wykończonego „pod klucz”. Na etapie zakupu nabywca ma możliwość wyboru, jak wiele pokoi będzie się w nim znajdowało. Można więc swobodnie zaplanować sposób wykorzystania pomieszczeń w takiej ilości, jaka odpowiada potrzebom odbiorcy. Po przejęciu mieszkania musi on samodzielnie przeprowadzić czynności takie jak położenie podłóg, glazury czy malowanie ścian. Daje to duże pole do popisu w kwestii finalnego wyglądu wnętrza. Lokal można np. dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych lub urządzić w nim przestrzeń biurową do pracy zdalnej.
Atrakcyjna cena
Mieszkanie w stanie deweloperskim jest dobrym rozwiązaniem, by kupić wymarzony apartament w atrakcyjnej cenie. Oczywiście, w koszty takiego lokalu należy wliczyć jego wykończenie. Ważnym aspektem jest także ilość czasu, którą trzeba poświęcić na przygotowywanie domostwa do wprowadzenia się. Nie zmienia to jednak faktu, że nieruchomość tego typu jest znacznie tańsza niż ta sprzedawana „pod klucz”. Przy zakupie mieszkania od dewelopera nie obowiązuje też podatek cywilno-prawny (PCC), który normalnie wynosi 2% wartości nieruchomości na rynku wtórnym (przy zakupie drugiego i kolejnego mieszkania).
Mieszkania deweloperskie a gwarancja
Zazwyczaj deweloper udziela kilku lat dobrowolnej gwarancji na lokal. Może ona obejmować całą nieruchomość lub jej poszczególne elementy, takie jak drzwi czy okna. Zakres gwarancji opisuje się szczegółowo w umowie deweloperskiej. Standardowo mieszkanie chronione jest przez okres dwóch lat, ten okres może się jednak różnić zależnie od konkretnego przypadku. Warunki gwarancji kształtuje inwestor.
Obowiązkowa rękojmia – czego dotyczy?
W odróżnieniu od gwarancji rękojmia jest obowiązkowa i wynika z kodeksu cywilnego. Trwa ona przez okres 5 lat od zakupu nieruchomości. Stanowi o tym, że deweloper ponosi odpowiedzialność za wszelkie fizyczne lub prawne wady lokalu. Aspekty zmniejszające wartość bądź użyteczność mieszkania (takie jak nierówne podłogi, źle wykonana stolarka czy brak izolacji akustycznej), a także sytuacje, w których np. nieruchomość obciążona jest prawami osób trzecich, podlegają rękojmi. Nabywca ma prawo zażądać usunięcia wad na koszt dewelopera lub chcieć obniżenia ceny adekwatnego do zmniejszonej wartości lokalu. W skrajnych przypadkach może dojść do odstąpienia od umowy oraz zwrotu pieniędzy.
Udogodnienia mieszkań deweloperskich
Zakup mieszkania bez pośredników, od dewelopera, niesie za sobą wiele korzyści, nie tylko finansowych. Inwestorzy dbają, by zapewnić nowym lokatorom maksymalny komfort, a także dodatkowe wygody, które umilą im życie w nowym miejscu.
Co lokale deweloperskie mogą oferować swoim nabywcom?
- Nieruchomości często zlokalizowane są w atrakcyjnych częściach miasta, które umożliwiają mieszkańcom szybkie dotarcie do najważniejszych punktów.
- Lokale znajdują się w budynkach nowoczesnych. Są one nie tylko estetycznie wykonane, ale też wyposażone w wiele nowych technologii.
- Osiedla zaprojektowane przez deweloperów posiadają monitoring, w celu zapewnienia nabywcom bezpieczeństwa.
- Klatki schodowe zazwyczaj urządzone są w wygodny dla lokatorów sposób. Wielu deweloperów dba także o to, by były one dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynki projektowane są tak, aby zapewnić każdemu mieszkańcowi łatwy dostęp do wszystkich kondygnacji.
- Do nieruchomości przynależy zazwyczaj dedykowany parking, wyłącznie dla jej mieszkańców.
- Przy lokalach często znajdują się liczne strefy rekreacyjne.
- Ogrody letnie, pozwalające na relaks na świeżym powietrzu w pięknym otoczeniu zieleni oraz kwiatów.
- Dzieci również będą zadowolone, ponieważ bardzo często mają zapewniony dostęp do kolorowo i kreatywnie urządzonych placów zabaw. Najmłodsi mogą tam spędzać długie godziny na zabawie z rówieśnikami.
- Mieszkania znajdujące się na najniższej kondygnacji budynku mogą być także wyposażone w mały, prywatny ogródek. Jest to wyjątkowo atrakcyjny aspekt dla wielu potencjalnych nabywców, którym marzy się własny kawałek trawnika, jednak nie mogą sobie pozwolić na dom jednorodzinny.
- Mieszkańcy wyższych pięter również nie mają na co narzekać! Lokale deweloperskie często posiadają piękne, obszerne balkony, a nawet loggie. Podczas ciepłych miesięcy będą doskonałe do relaksu w samotności lub z kimś bliskim.
W jaki sposób ogrzewa się mieszkania deweloperskie?
Inwestorzy dbają oczywiście o to, aby lokatorzy ich budynków nie marzli w czasie zimy. Ogrzewanie mieszkań deweloperskich może przybierać różne formy, zależnie od specyfikacji projektu i lokalnych uwarunkowań.
Jakie są możliwości ogrzewania?
- Ogrzewanie miejskie – jedna z popularniejszych form zapewnienia nabywcom ciepła. Produkowane jest z elektrociepłowni i dostarczane do budynków przez sieć ciepłowniczą. Rozwiązanie to jest szczególnie wygodne z uwagi na fakt, że nie wymaga instalacji indywidualnych źródeł grzewczych w każdym osobnym lokum.
- Ogrzewanie gazowe – tutaj sytuacja potrafi być bardziej skomplikowana. W przypadku tego systemu każde mieszkanie może zostać wyposażone w indywidualny piec gazowy. Daje to lokatorom możliwość samodzielnego zarządzania temperaturą oraz zużyciem gazu.
- Ogrzewanie podłogowe – coraz częściej wybiera się je, projektując nowe inwestycje. Zapewnia ono równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniach, a przy tym jest komfortowe dla mieszkańców. Ten typ ogrzewania mogą zasilać zarówno systemy miejskie, jak i indywidualne kotły gazowe.
- Ogrzewanie elektryczne – stosuje się je w niektórych budynkach deweloperskich. Opcja ta obejmuje tradycyjne grzejniki elektryczne, a także opisane wyżej nowoczesne ogrzewanie podłogowe. Rozwiązanie to jest jednak równoznaczne z wyższymi kosztami eksploatacji.
- Ogrzewanie z użyciem pompy ciepła – w innowacyjnych, energooszczędnych konstrukcjach coraz częściej spotyka się z grzaniem przy użyciu pompy ciepła. Jest to ekologiczna oraz ekonomiczna opcja, której używa się nie tylko do zwiększania temperatury w pomieszczeniach, ale też podgrzewania wody użytkowej.
Mamy nadzieję, że nasz wpis przybliżył Ci temat mieszkań od dewelopera. Jeśli jesteś zainteresowany nabyciem takiej nieruchomości na terenie Bydgoszczy, zachęcamy do kontaktu. Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić interesantom nie tylko wygodne i nowoczesne lokale, ale też przyjazne środowisko do życia.