Zakup nieruchomości to bardzo ważna decyzja w życiu każdego człowieka. Wybór odpowiedniego mieszkania, zwłaszcza od dewelopera, wymaga jednak nie tylko zdolności finansowych czy starannego planowania, ale również znajomości istotnych etapów tego procesu. Właśnie ta wiedza pomoże uniknąć stresu oraz potencjalnych problemów, a własne lokum da Ci poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. W tym poradniku przeprowadzimy Cię przez najważniejsze kroki, począwszy od wyboru konkretnej oferty, podpisania umowy, aż po dokonanie płatności oraz finalizację transakcji. Sprawdź, jak wygląda proces zakupu mieszkania od dewelopera! Zapraszamy do lektury!

Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku – przygotowania

Kupno mieszkania warto rozpocząć od analizy własnych potrzeb i możliwości finansowych. Należy określić preferowany metraż, lokalizację, a także standard wykończenia, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom. Trzeba jednak pamiętać, że cena lokum to nie jedyny koszt, który poniesiemy. Kalkulacja powinna uwzględniać dodatkowe wydatki, takie jak podatki, opłaty notarialne, ale też te związane z wykończeniem wnętrz – często mogą one znacząco przekroczyć pierwotne szacunki. Jeden z kroków to ocena zdolności kredytowej. Jeszcze przed rozmową z bankiem wskazane jest, aby wstępnie sprawdzić, na jaką kwotę możesz liczyć, żeby uniknąć rozczarowań i lepiej zaplanować inwestycję.

Szukasz mieszkania od dewelopera? Bydgoszcz – to tutaj powstają obiekty Folwark Deweloper, a my wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, oferujemy bezpłatne konsultacje z doradcą kredytowym. To doskonała okazja, aby uzyskać profesjonalną pomoc w tym zakresie oraz lepiej zrozumieć procedury bankowe. Warto skorzystać z takiej możliwości!

Wybór dewelopera i inwestycji

Jeśli zastanawiasz się, czy kupno mieszkania od dewelopera jest bezpieczne, sprawdź jego wiarygodność, aby zyskać pewność w tym zakresie. Jak to zrobić? Możesz zweryfikować inwestora w KRS lub przeanalizować realizację dotychczasowych obiektów, np. w naszym przypadku budowę Osiedla Iluzjon, Mały Amsterdam albo ALTA NOVUM. Dla pewności warto udać się w odwiedziny danych inwestycji i sprawdzić jakość materiałów, z których powstały budynki, zobaczyć plan zagospodarowania przestrzennego czy też ocenić całokształt pod kątem architektonicznym.

Oprócz tego deweloper ma w swoim obowiązku sporządzić dla każdej inwestycji prospekt informacyjny, czyli zbiór rzetelnych informacji o projekcie. W dokumencie znajdziesz opis sytuacji prawnej oraz finansowej, a także wyglądu. Poświadczenie jest podzielone na dwie części, z czego pierwsza, ogólna, zawiera harmonogram i spis warunków odstąpienia od umowy. Kolejna – indywidualna – opisuje standard wykończenia lokalu, jego cenę czy zastosowane materiały. Dołączone są również szkice, rzuty poszczególnych kondygnacji plus wzór umowy deweloperskiej.

Zakup u rzetelnego inwestora to bardzo bezpieczna opcja. Folwark Deweloper oferuje najtańsze mieszkania deweloperskie w Bydgoszczy. Zapraszamy do współpracy z nami!

 

 

Podpisanie umowy z deweloperem

Podczas zakupu mieszkania od dewelopera możesz spotkać się z różnymi typami umów. Każda z nich ma swoje znaczenie i specyfikę.

Umowa rezerwacyjna

  • Pozwala na rezerwację wybranego mieszkania na określony czas
  • Wymaga zazwyczaj niewielkiej opłaty rezerwacyjnej
  • Nie zobowiązuje stron do finalizacji zakupu

Umowa przedwstępna

  • Określa warunki przyszłego zakupu mieszkania
  • Nie przenosi własności, ale zobowiązuje do zawarcia umowy głównej w przyszłości
  • Stosowana w momencie, gdy kupujący czeka na przyznanie kredytu

Umowa deweloperska

  • Podpisywana w formie aktu notarialnego
  • Zobowiązuje dewelopera do wybudowania nieruchomości i przeniesienia prawa własności na kupującego
  • Stanowi ważny dokument w procesie zakupu

Ten typ umowy zawiera istotne zapisy, takie jak:

  • sposób pomiaru powierzchni mieszkania – może wpływać na ostateczną cenę,
  • harmonogram płatności – szczegółowo określa terminy i kwoty,
  • wysokość kar umownych i odsetek – np. w przypadku opóźnień ze strony dewelopera,
  • termin oddania mieszkania – określa, kiedy nastąpi odbiór nieruchomości,
  • standard wykończenia – dokładnie opisuje, co obejmuje cena.

Dla pewności każdą z tych umów warto dokładnie przeanalizować i skonsultować z prawnikiem, w celu uniknięcia potencjalnych problemów.

Etap końcowy – odbiór techniczny

Odbiór techniczny mieszkania to moment, podczas którego możemy sprawdzić, czy zostało ono wykonane zgodnie z umową i obowiązującymi standardami. Na tym etapie warto zwrócić uwagę, czy rzeczywisty metraż zgadza się z zapisami, a pomieszczenia mają odpowiednią wysokość bądź zgodne z planem proporcje. Należy dokładnie obejrzeć ściany, sufity, podłogi pod kątem pęknięć, nierówności lub innych uszkodzeń. Montaż drzwi oraz okien również nie jest bez znaczenia – powinny otwierać się i zamykać płynnie, bez oporów. Można sprawdzić, czy do mieszkania doprowadzono wszystkie media zgodnie z ustaleniami (prąd, woda, gaz, Internet). Ponadto dobrze jest poprosić o dokumenty związane z nieruchomością – protokół odbioru wraz z rzutem mieszkania.

Podczas całego procesu warto być też w stałym kontakcie z deweloperem – zgłaszać wszystkie zauważone usterki na bieżąco i upewnić się, że są one zapisane w dokumentacji. Rzetelny inwestor, taki jak Folwark Deweloper, jest otwarty na dialog, gotowy do szybkiego usuwania ewentualnych wad. Ten etap to szansa na nabranie pewności, że nieruchomość spełnia wszystkie Twoje oczekiwania.

wnętrze mieszkania w stanie deweloperskim

Formalności po zakupie

Po finalizacji transakcji czeka Cię jeszcze kilka formalności, niezbędnych do pełnego przejęcia nieruchomości.

  • Przeniesienie własności – podpisanie aktu notarialnego przenoszącego własność. To dokument, który oficjalnie czyni Cię właścicielem mieszkania i pozwala na dokonanie wpisu w księdze wieczystej nieruchomości. Jest on sporządzany przez notariusza, który czuwa nad prawidłowością transakcji.
  • Zgłoszenie do administracji – spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, która zarządza budynkiem. Pozwala uzyskać dostęp do usług administracyjnych, takich jak media czy opłaty za utrzymanie części wspólnych.

FAQ – pytania do dewelopera przy zakupie mieszkania

O co pytać dewelopera przy kupnie mieszkania? Przygotowaliśmy specjalne Q&A!

  1. Czy zakup mieszkania od dewelopera trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?

Zakupu nie trzeba zgłaszać, ponieważ przy takiej transakcji nie jest odprowadzany podatek PCC, który wymaga składania oddzielnej deklaracji.

  1. Jaki jest VAT na mieszkania deweloperskie?

Zazwyczaj jest on już wliczony w całkowitą cenę nieruchomości, wynosi on 8%.

  1. Czy z deweloperem można negocjować?

Oczywiście, że tak. Cenę mieszkania można negocjować.

Zakup nieruchomości od dewelopera to ważna decyzja, dlatego warto podejść do niej z rozwagą. Etapy, takie jak analiza potrzeb i budżetu, weryfikacja dewelopera, zrozumienie umowy, odbiór techniczny czy finalizacja formalności zapewniają bezpieczny oraz świadomy proces. Dzięki właściwemu przygotowaniu, a także wsparciu specjalistów szybko zrealizujesz swoje marzenie o nowym lokum. Sprawdź mieszkania deweloperskie w Bydgoszczy od Folwark Deweloper! Zapraszamy do współpracy!